Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ani netuším, čo sa podpísalo pod fakt, že na tretí album Anglánov DYSCARNATE bolo treba čakať vyše päť rokov, ale od 15. septembra už je medzi nami. Trojka z Horshamu sa od Siege Of Amida presťahovala rovno k Unique Leader, od roku 2015 má nového basáka a vokalistu Ala Llewelyna, zvyšok zostavy rovnaký od roku 2004, Tom Whitty gitary a vokál, Matt Unsworth bubnuje a vynovená partia drví so smrtiacou presnosťou.
DYSCARNATE už od začiatku patria k výraznejším predstaviteľom moderného death metalu a nových osem skladieb pokračuje v odkaze spolkov ako DYING FETUS, MISERY INDEX, PYREXIA a podobne. Úderná americká škola z NY a severovýchodu – agresívny drviaci hutný a ťažký death metal s počuteľným hardcoreovým podtónom – sa uchytila aj na ostrovnej pôde.. Dunivé riffy, prevládajú svižné stredné a rýchlejšie tempá, vyslovené náklepy sú aktuálne vyvážené väčším podielom ponurých pomalých pasáží. Stále spoľahlivý je duet dvoch revaných vokálov, hlbšieho growlu a naštvaného škreku. Pod tu a tam až thrashovo zafarbenými riffmi vynikajúco rinčí basa ako zvonkohra apokalypsy a nedá sa nevšimnúť si väčší príklon k atmosfére. Nekompromisná priamočiara rúbanica s nadstavbou temných harmónií je podporená ostrým, ťažkým zvukom a celkovo možno povedať, že skĺbenie poriadnej surovosti a nálad sa DYSCARNATE vydarilo naozaj dobre.
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.